پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پی ارتحال آیت‌ الله تسخیری

آیت ‌الله رمضانی با صدور پیامی، درگذشت عضو برجسته شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) را تسلیت گفت.

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

﴿ الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَيَخشَونَهُ وَلَا يَخشَونَ أحَدًا إلَّا اللَّهَ وكَفَىٰ بِاللَّهِ حَسيبا ؛
كسانى كه پيامهاى خدا را مى‌رسانند و از او مى‌ترسند و از هيچ كس جز او نمى‌ترسند، خدا براى حساب ‌كردن اعمالشان كافى است. ﴾
(سوره احزاب، آیه ۳۳)

با ارتحال جانگداز عالم مجاهد و دانشمند خستگی ناپذیر حضرت آیت الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری(ره) جهان اسلام و تشیع، یک استوانه مستحکم فقاهت، بصیرت و وحدت را از دست داد.

این مرد بزرگوار و متخلق، تاریخی طولانی از مجاهدت و صبر را بر جای گذاشت؛ چه آن زمان که در راه مبارزه با رژیم بعثی رنج شکنجه و زندان را بر خود هموار کرد، چه وقتی که به قم هجرت نمود و در دوران خفقان ستمشاهی به فعالیت های فرهنگی و انقلابی مشغول گشت، و چه در دهه های اخیر که در راه آرمان تقریبی اسلام هجمه های دشمنان و زخم زبان های دوستان را به جان خرید. وی در این سال های صعب و راه دشوار، از هیچ چیز جز خداوند متعال نترسید و رسالت او را تا آخرین روزهای عمر تبلیغ کرد.

مرحوم آیت الله تسخیری از مؤسسان مجمع جهانی اهل‌بیت (علیهم‌ السلام) بود که از بدو تأسیس در سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۷۸ دبیرکلی این سازمان مهم و مبارک را بر عهده داشت؛ و تا پایان عمر در شورای عالی آن به شیعیان جهان خدمت کرد.

حضور پر نشاط وی در مجامع جهانیِ اسلامی – حتی با وجود مشکلات جسمانی سال های اخیر – و دفاع بی وفقه او از مکتب اهل‌بیت(ع)، انقلاب اسلامی و وحدت ابناء امت، آنچنان درخشان و مؤثر بود که گاه رشک جوانان را نیز بر می انگیخت.

این اندیشمند فرهیخته، علاوه بر تلاش های فراوان برای تقریب بین علمای فِرَق مختلف اسلام، در عرصه دیالوگ بین ادیانی هم بسیار موفق و مورد وثوق دانشمندان و رهبران ادیان گوناگون شرق و غرب بود. بنابراین او را می توان یک روحانی “عالِم بزمانه” و یک “مبلّغ کم نظیر” دانست که به طور قطع “زبان گویای اسلام و تشیع” در عصر حاضر محسوب می شد.

علاوه بر عضویت و فعالیت در نهادهای بین المللی (همچون مجمع فقه اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی)، خدمات ایشان در نهادهای داخل ایران – مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه روحانیت مبارز، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مجلس خبرگان رهبری – نیز صفحات پر افتخاری از حیات طیبه او را رقم زده است.

همچنین آثار علمی (که با قلمی ادیبانه نگاشته شده اند)، تراث فرهنگی (که مورد توجه فرهیختگان فریقین قرار دارد) و مؤسسات به جای مانده از آن مرحوم (که برکات فراوانی به امت اسلام و بویژه ایتام آل محمد(ص) تقدیم کرده اند)، باقیات صالحات ارزنده‌ای برای وی خواهد بود.

اینجانب از سوی خود و همه اعضای مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) این ثلمه جبران ناپذیر را به پیشگاه حضرت بقیة الله الاعظم (ارواحنا له الفداء) و نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه قم و نجف، عموم پیروان اهل‌بیت(ع) در سراسر جهان و همه شاگردان، علاقمندان و بستگان ایشان – مخصوصاً اخوان گرامی آن مرحوم – تسلیت عرض می نمایم؛ و از خداوند متعال برای این فقید امت، علو درجات و برای بازماندگان صبر و سلوان آرزو می‌کنم.

امید است که طلاب و فضلای جوان – بویژه آنان که گرایش به فعالیت در فرا سوی مرزهای جغرافیایی دارند – سیره و مسیر ایشان را به عنوان “الگوی جامع یک روحانی موفق در عرصه بین الملل”، نصب العین خویش قرار دهند.

﴿ الذينَ تَتَوَفَّاهُمُ الملائکةُ طَيِّبِينَ يَقولونَ سلامٌ عليكُمُ ادخُلُوا الجَنَّةَ بما كُنتُم تَعمَلون ﴾
وإنا لله وإنا إلَیهِ راجِعون

رضا رمضانی
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم السلام
۲۸ مرداد ۱۳۹۹

انتهای پیام/