مرحوم آیت الله تسخیری شخصیتی فقیه، اقتصاددان، ادیب و شاعر بود

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب،  اظهار داشت: مرحوم آیت الله تسخیری شخصیتی فقیه، اقتصاد دان، ادیب و شاعر بود و از نظر علمی هم ابعاد دیگری داشت و  در عرصه مسائل داخلی و روابط بین المللی نیز بسیار فعال و پرکار بود.

وی ادامه داد: زمانی با بنده شوخی می کردند که من سمینار زاده هستم، مقصودشان این بود اینقدر سمینار در داخل و خارج کشور شرکت کرده اند که این عنوان را میتوان به مزاح به ایشان نسبت داد.

حجت الاسلام مصباحی مقدم افزود: در سال ۱۳۵۴ به بعد، استاد بنده در زمین ادبیات عربی روز در مؤسسه «راه حق» بودند و ما مسائل ادبی عربی را بسیار از ایشان فراگرفتیم، گاهی هم اشعار زیبایی میخواندند که ما از آن استفاده می کردیم.

وی خاطر نشان کرد: آیت الله تسخیری شاگرد شهید صدر بود؛ از وقتی ایشان را شناختم، شخصیتی ممتاز بود و از نظر اخلاقی متواضع و خدوم و در عرصه مسائل تقریبی بسیار فعال بود، محفلی نبود که در مورد تقریب بین مذاهب اسلامی برپا شود و ایشان یا مسئولیت آن را نداشته باشد یا در آن مشارکت نکند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:آیت الله تسخیری به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، عضو کنفرانس فقه اسلامی در جده بود و بنده هم یک سفر در این کنفرانس که با حضور ایشان بود مشارکت کردم؛ شخصیتی بود که در جهان عرب و به خصوص در میان علما و فقها ادبا؛ بیش از ایران شناخته شده بود.

وی ادامه داد: در آنجا مسائل فقهی بر اساس مذاهب مختلف مطرح می شد و غلبه با علمای اهل سنت بود، اما آیت الله تسخیری به خوبی از عهده گفتگو با آنها و اثبات و تبیین برتری فقه شیعه بر می آمد، چون نظرات فقه شیعه خصوصا در مسائل اقتصادی تفاوتهایی دارد.

حجت الاسلام مصباحی مقدم خاطر نشان کرد: آیت الله تسخیری از اعضای شورای فقهی بانک مرکزی بود که قبلا به صورت مشورتی تشکیل شده بود و سالها در آنجا از محضر ایشان استفاده کردم؛ حدود شش هفت سال هم عضو کمیته فقهی بورس بودند،  بنده برای عضویت در این کمیته از ایشان دعوت کردم که قبول کردند و به طور منظم در جلسات آن شرکت می کردند.

حدود یک سال قبل از حضور در این جلسات خودداری کرد و گفت؛ مسئولیت تازه ای از طرف مقام معظم رهبری به من واگذار شده و کار ما سنگین شده است؛ ما به ایشان گفتیم عضویت این کمیته را لغو نکنید و گهگاهی هم که شده در جلسات آن شرکت کنید؛  ایشان قبول کردند و از جلسه بعدی به طور منظم تا آخرین جلسه ای که ما تشکیل دادیم حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: آیت الله تسخیری نقشهای بسیار متنوعی در حوزه های متعدد داشتند و با وجود اینکه نیمی از بدن ایشان در اثر سکته فلج شده بود، اما نظم عجیب و همت بالایی داشتند.

انتهای پیام/

گفتگو و تنظیم: زهرا غلامی