لزوم توجه به فلسفه اقدامات تقریبی آیت الله تسخیری

تاکید خامه یار بر لزوم توجه به فلسفه اقدامات تقریبی آیت الله تسخیری

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت، عصر چهارشنبه ۹ مهرماه، در وبینار “آیت الله تسخیری، فقیه گفتمان و دنیاگرد و وحدت جو” که از سوی رایزنی فرهنگی ایران در لبنان به مناسبت چهلمین روز رحلت آیت الله محمدعلی تسخیری در بیروت برگزار شد، با اشاره به عنوان این وبینار که به خواسته علمای لبنانی انتخاب شده است، گفت: آیت الله تسخیری فقیه گفتمان بود و ما یک فقیه پیشگام در زمینه وحدت امت اسلامی را از دست داده ایم؛ کسی که از شرق تا غرب سفر کرد و خواسته قلبی خود درباره وحدت و غیرت خود نسبت به دین و انسانیت و رسالت والای آسمانی همه ادیان را برای همگان تبیین کرد.

وی افزود: این مرد بزرگ احساس می کرد که همه ادیان به یکدیگر وابسته هستند به همین دلیل در مراسم سوگواری ایشان، همه فقها، عرفا، راهبان و روحانیان مسیحی گرد هم آمدند و درباره سیرت پاک او و زهد او در دنیا و چشم پوشی از زینت های دنیا سخن گفتند.

خامه یار تاکید کرد: علمای ادیان آسمانی در مراسم بزرگداشت رحلت آیت الله تسخیری بر ویژگی های شخصیتی ایشان از جمله قدرت منطق و تواضع ملموس ایشان و گفتگو باوری و احترام به عقاید دیگران تأکید کردند و شهادت دادند که مرحوم تسخیری تلاش بسیاری برای نشر محبت و دوستی میان پیروان همه ادیان انجام داد.

وی در ادامه افزود: ما امروز در آستانه جنگ نرم هستیم و تلاش های خطرناکی برای ایجاد تفرقه میان پیروان ادیان مختلف انجام می شود. گفتمان تفرقه و اختلاف که امروز در جهان حکمفرماست، ما را بر آن می دارد که به فلسفه تلاش های وحدت گرا و تقریبی آیت الله تسخیری دقت بیشتری داشته باشیم چرا که در تمام سخنانش بر تسامح بشری و تعالی بشر تأکید می کرد. این همان جوهره تقریب و شخصیت تقریبی آیت الله تسخیری است.

وی در پایان از همه شخصیت ها، جمعیت ها، موسسات و اتحادیه هایی که از نقاط مختلف جهان از جمله فلسطین، لبنان، عراق، ایران، مالزی، قطر، انگلیس، واتیکان، مصر، اندونزی، تونس، هندوستان، سوریه، الجزایر، سودان، کویت، عمان، اردن و تانزانیا در این وبینار شرکت کرده اند و یاد آیت الله تسخیری را گرامی داشتند، تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام/