قرآن در متن حیات علمی و عینی آیت الله تسخیری جاری بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: آیت الله تسخیری به تنهایی یک امت بود، ویژگی شخصیتی دیگر ایشان این بود که قرآن در متن حیات علمی و عینی ایشان جاری بود و شخصیت تقریب گرایانه و وحدت گرایانه ای داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در نشست بین‌المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری که در سازمان فرهنگ برگزار شد، اظهار داشت: آیت الله تسخیری مرد جهاد و مقاومت در همه دهه‌های مختلف حیات خویش بود، شاید از این جهت مشابه ایشان را یا کم داشتیم و یا حتی می‌توانیم مدعی شویم که در دهه‌های اخیر نداشتیم؛ آنچه آيت الله تسخيري را نسبت به دیگر شخصیت‌هایی که در این عرصه ورود داشتن متمایز می‌کرد، این است که معتقد به گفت‌وگو بود.

وی افزود: آیت الله تسخیری در همه سال‌های پایانی عمر خود با اینکه رنجور بود به شکل اعجاب برانگیزی در فضای گفت‌وگو و ارتباط با جهان اسلام و غیر اسلام حضور یافت و علاوه بر اعتقاد به گفت‌و‌گو محتوای دانشی بسیار ارزشمندی داشت.

صالحی ادامه داد: آیت الله تسخیری شخصیت گفت‌وگو محوری داشتند همچنین  شاعر برجسته ای بودند و مفاهیم را در قالب ارزشمندی ارائه می‌کردند و همچنین ایشان روحیه خاص تعاملی و ارتباطی ویژه ای داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ادب، تواضع ، تحمل و مدارا با فرد مخالف از سجایای وجودی آیت الله تسخیری بود و طرف مقابل را محصور کلام خود می‌کرد؛ایشان شخصیتی خستگی ناپذیر داشتند و در مسیر گفت ‌وگو با جدیت تلاش می‌کرد و روحیه خاص و سجایای اخلاقی و تعاملی داشت.

صالحی اذعان داشت:مرحوم آیت الله تسخیری شخصیتی ممتاز و متمایز در جهان اسلام بود و باید گفت واژه زبان گویای اسلام و تشیع که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای ایشان  کار بردند، مدیحه ای بسیار قابل تامل است و اغراق آمیز نبود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آیت الله تسخیری به تنهایی یک امت بود، ویژگی شخصیتی دیگر ایشان این بود که قرآن  در متن حیات علمی و عینی ایشان جاری بود و شخصیت تقریب گرایانه و وحدت گرایانه ای داشت و تقریب و وحدت را از اهداف کلان دین اسلام تلقی می‌کرد.

وی در پایان گفت: بی تردید ارتحال این عالم فقید و مجاهد ضایعه بزرگی برای جهان اسلام بود که شاید به راحتی جبران پذیر نباشد.

انتهای پیام/