توجه به مفاهمه و گفتگوی دوجانبه از ویژگی های شخصیتی آیت الله تسخیری بود

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: آیت الله تسخیری در گفتگوهای جهان اسلام به مفاهمه و گفتگوی دو جانبه می اندیشید و باب مفاهمه را برای همه باز می کرد؛ و در این مسیر احترام به شخصیت مقابل را همواره رعایت می کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عصر چهارشنبه ۹ مهرماه، در وبینار “آیت الله تسخیری، فقیه گفتمان و دنیاگرد و وحدت جو” که به مناسبت چهلمین روز رحلت آیت الله محمدعلی تسخیری در بیروت برگزار شد، به نکات برجسته شخصیت آیت الله تسخیری اشاره کرد و گفت: آیت الله تسخیری یکی از شخصیت های مهم و تأثیرگذار جهان بود و با فراگیری زبان عربی در نوجوانی توانسته بود به خوبی باب گفتگو را با شخصیت های مهم دنیا باز کند.

وی افزود: از دیگر ویژگی های شخصیت آیت الله تسخیری این بود که در گفتگوهای جهان اسلام به مفاهمه و گفتگوی دو جانبه می اندیشید و باب مفاهمه را برای همه باز می کرد و در عین پایبندی به اصول اعتقادی خود، با مخالفان نیز به گفتگو ادامه می داد. او در این گفتگوها پیش شرط خود یعنی احترام به شخصیت مورد گفتگو را نیز رعایت می کرد و همین امر باعث محبوبیت او در جهان اسلام شده بود.

ترکمان ویژگی دیگر آیت الله تسخیری را خوب گوش دادن به سخنان طرف مورد گفتگو عنوان کرد و گفت: او در گفتگوهای خود بر مشترکات تکیه می کرد و سعی می کرد با تکیه بر دغدغه های مشترک، گفتگو را ادامه دهد و به نتایج خوبی دست یابد. او همچنین در گفتگو متعادل بود و جانب افراط و تفریط را نمی گرفت و در جهان امروز که پر از آشوب افراط گرایان است به گونه ای که چهره دیگری از دین اسلام ترسیم کرده اند، آیت الله تسخیری با آرامش و تکیه بر اعتدال، با این افراط گرایی مبارزه می کرد.

وی در پایان تأکید کرد: چنین شخصیت هایی در جهان می توانند تاریخ ساز باشند و در شکل گیری تاریخ زمان خود تأثیر بسزایی داشته باشند. لذا ما امروز به چنین شخصیت هایی نیاز داریم تا در جامعه امروز که اخلاق بسیار کمرنگ شده است، آموزه های اخلاقی آنها در دل جوانان جامعه رسوخ کند و جوانانی وحدت گرا و اخلاق محور پرورش داده شود. انشاءالله خداوند ما را در شناخت حقیقی شخصیت آیت الله تسخیری توفیق دهد.

انتهای پیام/