بلال شعبان: امام حسین(ع) تنها متعلق به یک مذهب و یک دین نیست

دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان گفت: امام حسین(ع) تنها متعلق به یک مذهب و یک دین یعنی مکتب اسلام نیست بلکه از آنِ مکتب انسانیت است.

به گزارش خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، «بلال سعید شعبان»، دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان، عصر چهارشنبه ۵ شهریورماه در سخنانی در مراسم بزرگداشت آیت الله محمدعلی تسخیری که به صورت مجازی از سوی اتحادیه جهانی زنان مسلمان برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت رحلت این عالم بزرگوار، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی و از ۴۰ سال پیش تا کنون، آیت الله تسخیری در حال دعوت به تقریب و وحدت امت اسلامی بود و زندگی خود را وقف این مسئله کرده بود.

وی با بیان اینکه حتی بیماری اش در اواخر زندگی نیز نتوانسته بود او را از فعالیت و توجه به علم و عمل بازدارد، گفت: ایشان با وجود اینکه در حرکت کردن مشکل داشت اما در کنفرانس های متعدد در کشورهای اسلامی شرکت می کرد تا وعده خداوند عزوجل درباره مستضعفین را محقق سازد. او در ابتدای تأسیس جمهوری اسلامی به همراه شماری از علما و اندیشمندان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تاسیس کرد و این مجمع تا کنون کنفرانس های متعددی برای تحقق هدف ایجاد وحدت برگزار کرده است.

وی افزود: آیت الله تسخیری در یکی از این کنفرانس ها گفت که هدف مجمع تقریب بین مذاهب نبود بلکه تقریب میان پیروان مذاهب اسلامی است زیرا همه مذاهب از یک چشمه یعنی دین اسلام سیراب می شوند.

بلال شعبان تأکید کرد: همه ما باید در جست وجوی مشترکات باشیم و با توجه به آیه مبارکه قرآن که می فرماید: «ان الله لا یُغیّر ما بقوم حتی یُغیّروا بأنفسهم» چگونه انسان می تواند دنیا را تغییر دهد تا زمانی که خود را تغییر نداده است؟

وی با بیان اینکه خدا و دین و پیامبر همه ما یکی است، قرآن ما یکی است و همه به سوی یک قبله نماز می خوانیم، و البته دشمن ما نیز یکی است، حال چگونه می توانیم با یکدیگر اختلاف داشته باشیم؟

بلال شعبان با اشاره به واقعه کربلا خاطرنشان کرد: این ایام، ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و ایامی است که خون بر شمشیر پیروز شد. حضرت سید الشهدا (ع) جان خود را تقدیم کرد تا قانون مقابله با ظلم و جور را پایه گذاری کند. امام حسین (ع) در مکتب جدش حضرت رسول (ص) که بر مبارزه با ظلم و ستم تأکید داشتند، تربیت شده بود.

وی تأکید کرد: امام حسین(ع) تنها برای یک مذهب و حتی تنها برای مکتب اسلام نیست بلکه از آنِ مکتب انسانیت است، و یکی از آموزه هایی که باید از ایشان فرا گیریم، ایستادگی در برابر ظالمان و تحقق عدالت است.

شیخ بلال شعبان در پایان سخنان خود بیان کرد: یکی از دستاوردهای مهم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأسیس اتحادیه جهانی زنان مسلمان، اتحادیه تقریبی مهندسین، اتحادیه تقریبی پزشکان و اتحادیه تقریبی هنرمندان است تا میان همه اقشار جامعه تقریب ایجاد کند.

انتهای پیام/