باور تقریبی آیت الله تسخیری برآمده از قرآن اندیشی و جهان نگری بود

رئیس اتحادیه فعالان قرآنی تصریح کرد: آیت الله تسخیری به دلیلی عمق نگاهی که به تحولات جهان و مسائل جهانی اسلام داشت،  تقریب را به عنوان بزرگترین راهبرد جهان اسلام  میدانست و تلاش گسترده ای در طول زندگی خودش در این راه انجام داد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی قائم مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و رئیس اتحادیه فعالان قرآنی در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، پیرامون شخصیت مرحوم آیت الله تسخیری گفت:سخن گفتن درباره شخصیتی مثل آیت الله تسخیری کار آسانی نیست؛ ایشان نه تنها از جامع ترین شخصیت های جمهوری اسلامی ایران بلکه از شخصیتهای جامع جهان اسلام بود.

وی تصریح کرد:همانطور که سردار سپهبد قاسم سلیمانی در عرصه مبارزه در سطح داخل و خارج خصوصا حوزه بین الملل یک شخصیت بی نظیر و کم نظیر بود،  آیت الله تسخیری هم  در عرصه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران این چنین بود.

وی افزود: بالغ بر سی سال با آیت الله تسخیری همکار بوده ام و ارتباط نسبتا گسترده و خوبی با ایشان داشتیم؛ چه سلوک سازمانی شان، چه سلوک عرفانی شان همیشه برای ما الگو بود.

رئیس اتحادیه فعالان قرآنی اظهار داشت: الگو بودن ایشان به نظر من از جهات مختلف از جمله در عرصه فعالیت های فرهنگی بین المللی می تواند سرمشق کلیه مدیران درعرصه بین الملل باشد؛ آیت الله تسخیری خودش به تنهایی یک امت و  یک مدیر شجاع متدین بصیر و کار آمد بود.

حجت الاسلام محمدی گفت:آیت الله تسخیری اعتقاد عمیقی به وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی داشت و از کسانی بود که با تمام وجود وحدت را قبول داشت و برایش تلاش کرد؛ ایشان در بعد ولایت پذیری زبانزد بود.

وی افزود: ایشان به دلیل عمق نگاهی که به تحولات جهان و مسائل جهانی اسلام داشت تقریب را به عنوان بزرگترین راهبرد جهان اسلام  میدانست و تلاش گسترده ای در طول زندگی خودش در این راه انجام داد؛ فکر نمی کنم شخصیتی در جمهوری اسلامی این حد از تلاش را داشته باشد.

رئیس اتحادیه فعالان قرآنی گفت: ایشان در منش تقریبی خودش آنقدر بزرگوار بود که در حقیقت با همه ابهت و عظمت علمی واخلاقی، مدیری فوق العاده متواضع بود و در مواجهه با افراد با نهایت خوشرویی فروتنی و تواضع رفتار می کرد.

وی ادامه داد:باور تقریب و وحدت جوامع اسلامی نزد ایشان برآمده از قرآن اندیشی و جهان نگری بود از این رو وحدت، تقریب و انسجام امت اسلامی یک باور عمیق راهبردی برای ایشان بود و نه یک تاکتیک و مقدمه اهداف دیگر.

قائم مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: باور راسخ ایشان بر اختلافات بسیار کم میان شیعه و سنی بوده است و نگاه ایشان صرفا بحث وحدت امت و تقریب مذاهب به عنوان یکی از امور مهم اسلامی نبود، بلکه نگاهی که نسبت به تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی داشتند بر تمام اضلاع فکری ایشان اشراف داشت.

وی ادامه داد: سیره عملی و رفتاری ایشان در مواجهه  با علمای جهان اسلام به گونه ای بود که هرجا حضور می یافت، عامل تجمعی مبتنی بر وحدت میان علمای اسلامی اعم از تشیع و اهل سنت بود و تمام صاحب نظران جهان اسلام از ایشان به عنوان محور وحدت یاد می کردند.

حجت الاسلام محمدی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از اسرار محبوبیت آیت الله تسخیری میان جوامع اسلامی و حتی علمای ادیان، تاسی ایشان از به پیامبر اکرم (ص) در احترام به ادیان و فرق مذاهب بود.