بازتاب نقش گفتمانی مرحوم آیت‌الله تسخیری در ایتالیا

به گزارش حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا؛ در این گزارش آمده است: آیت‌الله محمدعلی تسخیری که دعای ما نثار روح او باد؛ در سن ۷۶ سالگی به درگاه حق بازگشت. وی در سال ۱۹۴۴ در شهر مقدس نجف در عراق متولد شد.

وی حکیمی در سطح بین‌المللی بود؛ که هم در جهان اسلام اهل سنت و هم در جهان شیعه شناخته شده بود. او گفتمان را در همه سطوح پیش می‌برد و در جمع ۳۸ امضاکننده اولیه نامه سال ۲۰۰۷ به پاپ بندیکت شانزدهم با عنوان (کلام مشترک میان ما و شما) و همچنین (پیام آمین) در سال ۲۰۰۶ جای داشت.

در بخشی دیگر این گزارش آورده شده است: وی طی سال‌های ۲۰۱۱ – ۲۰۰۱ در جریان نشست‌های سالیانه همایش اسلامی در قاهره، رابطه دوستانه نزدیکی با بنیانگذار جمعیت دینی اسلامی ایتالیا، شیخ عبد الوحید پالاویچینی برقرار کرد. امام یحیی پالاویچینی که در خصوص ابتکار عمل‌های پرشمار در سطح بین‌المللی با وی هم اندیشی نموده از او به عنوان شخصیت برجسته گفتمان‌های اسلامی – مسیح و شیعه و سنی، حکیم حقیقی شریعت اسلامی و دارای حساسیت ویژه به امور معنوی یاد می‌کند. وی سال‌ها دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود که به مناسبت ولادت پیامبر اسلام(ص)، نشست‌هایی را با هدف گفتمان اهل سنت و تشیع ترتیب می‌داد.

این گزارش می‌افزاید: عبدالاحد زانولو، رییس دفتر مطبوعاتی جمعیت دینی اسلامی ایتالیا، که سال ۲۰۱۶ در جریان یکی از این نشست‌ها با آیت‌الله تسخیری در تهران ملاقات کرده از وی و این نشست‌ها چنین یاد می‌کند: تعهدی عمیق جهت توسعه بنیان رویارویی‌های خردمندانه‌ای که موجبات اتحاد مسلمانان سراسر جهان را فراهم سازد.

انتهای پيام/