ابعاد شخصیتی، فکری وعملکردی آیت الله تسخیری در نشستی مجازی تشریح شد

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، در نشست «بازخوانی ابعاد شخصیتی، فکری و عملکردی عالم مجاهد آیت‌الله محمدعلی تسخیری (رضوان الله علیه)»، حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، آیت‌الله عباسعلی اختری نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، مولوی محمداسحاق مدنی عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و عضو شورای افتای بعثه مقام معظم رهبری، حجت الاسلام و المسلمین محمد سعید نعمانی مدیر موسسه مجمع الفکر الاسلامی، دکتر یونس حمامی لاله‌زار رهبر دینی کلیمیان ایران، اسقف اعظم مارنرسای بنیامین رهبر کلیسای شرق آشوری ایران و انسیه خزعلی استاد دانشگاه الزهرا (س) و عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری درباره ابعاد شخصیتی و فکری آیت الله تسخیری سخنانی ارائه کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، در سخنان خود به بیان رموز موفقیت آیت الله تسخیری اشاره کرد و گفت: خودسازی، اخلاص در عمل، خستگی ناپذیر بودن، پرهیز از استبداد رأی، زمان شناسی و مردم شناسی و همچنین طبیب شفیق بودن از رموز موفقیت آیت الله تسخیری بود.

وی افزود: آیت الله تسخیری با اخلاص در عمل، سعی در مطرح کردن خود نداشت و همانطور که مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود درباره ایشان فرمودند، آیت الله تسخیری خستگی ناپذیر بود و تا روزهای آخر زندگی سعی می کرد وظیفه سنگینی که بر دوشش قرار گرفته است را به خوبی انجام دهد.

نواب در پایان خاطرنشان کرد: علم و عمل و عقل موجب ممتاز شدن یک شخصیت می شود و آیت الله تسخیری هم عالم، هم عامل و هم عاقل بود و در این مسیر نیز بسیار موفق بود و همچنین در کلام خود نفاق نداشت، بلکه سعی می کرد میان ادیان و مذاهب مختلف اتحاد برقرار کند.

در ادامه این نشست، مولوی محمد اسحاق مدنی، عضو شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و عضو شورای افتاء بعثه مقام معظم رهبری در سخنانی اظهار کرد: من به عنوان یک اهل سنت که مدت ۳۰ سال با آیت الله تسخیری آشنا بودم و در سمینارهای مختلف در رابطه با تقریب مذاهب  و وحدت اسلامی در داخل و خارج کشور همراه ایشان حضور داشتم گواهی می دهم که ایشان هیچگاه در عقیده خود ضعف نشان نمی داد و در عین حال با توجیهات بسیار صحیح، برنامه های بسیار ارزشمندی برای تقریب مذاهب ارائه می کرد.

وی افزود: تمام کسانی که برای وحدت امت اسلامی دلسوز بودند برای طرح ها و برنامه های آیت الله تسخیری ارزش قائل بودند و علمای بزرگ اهل سنت جهان اسلام برای او احترام خاصی قائل بودند.

مولوی اسحاق مدنی ادامه داد: امروز در جهان اسلام افرادی که در حد ایشان از نظر علمی و منطقی و توانایی بیان مطالب کم دیده می شوند و ایشان با تمام وجود از افکار تقریبی دفاع می کرد و آن را تبلیغ می کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در سخنانی اظهار کرد: آیت الله تسخیری در سه دایره فعالیت داشت: دایره ادیانی، دایره مذاهبی و دایره درون شیعی؛ و در همه این حوزه ها کاملا موفق بود.

وی افزود: آیت الله تسخیری گفتگو های بسیاری با ادیان شرقی از جمله هندوها و بودایی ها در ژاپن، چین، تایلند، سریلانکا و هند داشت و همچنین با رهبران مسیحی ارتدوکس جمهوری های شوروی سابق، مسیحیان ارتدوکس یونان و مارونی های لبنان گفتگوهای بسیار مفصل و ارتباطات بسیار نزدیک داشت. او با کاتولیک ها نیز روابط نزدیکی داشت و دیدارهایی با پاپ انجام داده بود.

نواب به ارتباطات گسترده آیت الله تسخیری با اهل سنت نیز اشاره و تأکید کرد: ایشان با بسیاری از شخصیت های اهل سنت جهان اسلام ارتباطات خوبی داشت و در اجلاس های بین المللی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران فعالانه شرکت می کرد و با نرمش، اقتدار و عقلانیت، از مکتب اسلام دفاع می کرد. او سفیر اسلام در ادیان و مذاهب و همچنین در خانواده تشیع بود.

در ادامه، دکتر انسیه خزعلی، استاد دانشگاه الزهرا(س) و عضو هیأت علمی بعثه مقام معظم رهبری، در خصوص ویژگی های شخصیتی آیت الله تسخیری گفت: ایشان با همه ادیان زنده و همچنین همه مذاهب اسلامی ارتباط سازنده داشت و تلاشش بر همبستگی میان پیروان ادیان و مذاهب به اشکالی که مورد پسند دین اسلام است، بود. و این ویژگی در رفتار و خط مشی و گفتار و نوشتار ایشان کاملا به چشم می خورد.

خزعلی به دو ویژگی بارز شخصیت آیت الله تسخیری اشاره کرد و گفت: خوش خلقی که برگرفته از سیره پیامبر اسلام (ص) است و باعث جذب بسیاری از افراد به او شده بود، و همچنین استفاده از هنر و شیوه های تأثیر گذار برای تبلیغ کلام خداوند، از ویژگی های بارز شخصیتی ایشان است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد سعید نعمانی، مدیر مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی، نیز دیگر سخنران این نشست مجازی بود. وی به حضور فعال آیت الله تسخیری در تمام سمینارهایی که در زمینه وحدت اسلامی، اهل بیت(ع) و قدس برگزار می شد اشاره کرد و گفت: ایشان با شخصیت های مختلف جهان اسلام، چه شخصیت های رسمی و چه علمایی، ارتباطات نزدیکی داشت و فقدان ایشان نه فقط برای جمهوری اسلامی ایران بلکه برای همه جهان اسلام ضایعه بزرگی است.

وی همچنین به نقش آیت الله تسخیری در تأسیس بسیاری از مؤسسات فرهنگی و دینی در جمهوری اسلامی ایران همچون مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و چندین مؤسسه دیگر اشاره کرد و گفت: در طول ۵۳ سالی که در کنار ایشان بودم، صفای شخصیت ایشان زبانزد بود و درد بزرگ ایشان درد جهان اسلام و جهان تشیع بود.

در ادامه این نشست، آیت الله اختری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه آیت الله تسخیری یک شخصیت برجسته حوزه علمیه و از علما و اندیشمندان دلسوز و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بود، گفت: ایشان یک مجاهد نستوه و شجاع و شاگرد مکتب امام صادق (ع) بود و شخصیتی ممتاز و استثنایی داشت که ما در میان شخصیت های علمی این دوران کمتر افرادی این چنین می یابیم.

وی به ارتباط آیت الله تسخیری با امام راحل (ره) و انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ایشان یکی از افراد مخلص به امام خمینی (ره) بود و از سال ۱۳۴۴ در نجف اشرف عشق و علاقه خود را به امام و حرکت انقلابی ایشان نشان می داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در رکاب امام راحل (ره) بود و فعالیت های خود را در سازمان تبلیغات اسلامی آغاز کرد.

اختری با بیان اینکه آیت الله تسخیری در بسیاری از کنفرانس های بین المللی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران شرکت می کرد گفت: ایشان نماینده ایران در مجمع فقه اسلامی جده بود و دیدگاه فقهی و اسلامی مکتب اهل بیت (ع) و شیعه را با منطق و استدلال منعکس می کرد و توانمندی بالایی در اقناع و پاسخگویی به اتهامات وارده به مذهب شیعه داشت.

وی نقش آیت الله تسخیری در تقریب مذاهب اسلامی و برگزاری کنفرانس های وحدت اسلامی که هر سال در هفته وحدت برگزار می شود را نیز بسیار مهم ارزیابی کرد.

یونس حمامی لاله زار، رهبر دینی کلیمیان ایران نیز در سخنانی خاطرنشان کرد: در رابطه با تقریب مذاهب و ادیان، باید گفت که یکی از با ارزش ترین مسائلی که خداوند در کتاب خود بر آن تأکید کرده حفظ صلح و آرامش میان پیروان ادیان است؛ زیرا خداوند تفرقه میان افراد را نمی پسندد.

وی افزود: یکی از نمونه های بارز تقریب مذاهب و ادیان در دوران اخیر، آیت الله تسخیری بود. او  در این زمینه فقط شعار نمی داد بلکه شیوه رفتار ایشان نشان دهنده باور ایشان بر تقریب ادیان و مذاهب بود.

وی گوش شنوا داشتن برای شنیدن ایده های طرف مقابل را یکی از ویژگی های شخصیت آیت الله تسخیری برشمرد و گفت: شیوه تسامح و گذشت کردن در تمام ادیان توحیدی وجود دارد و موفقیت های پیامبران به خاطر گفتگوی آنها به این شیوه بوده است.

وی میزان اشتراکات پیروان ادیان توحیدی را بسیار بیشتر از اختلافات دانست و گفت: شیوه آیت الله تسخیری همان شیوه انبیاء و بزرگان الهی بود که زمینه ساز موفقیت های بسیار زیاد ایشان بوده است.

در پایان این نشست نیز اسقف اعظم مارنرسای بنیامین، رهبر کلیسای شرق آشوری ایران در سخنانی به ارتباط نزدیک آیت الله تسخیری با رهبران مسیحی اشاره کرد و گفت: مطمئنا این ارتباط ناشی از شناخت ایشان از دین مسیحیت و سایر ادیان بوده است و به دوستی و مودت میان ایشان و رهبران ادیان منتهی می شد.
وی افزود: آیت الله تسخیری سخنان بسیار زیبایی درباره تعامل ادیان با همدیگر داشت و سعی می کرد پیروان ادیان را به یکدیگر نزدیک کند و حضور ایشان در جلسات مختلف قوت قلبی برای پیروان ادیان بود. امیدواریم بتوانیم راه ایشان را ادامه دهیم و با پیروان سایر ادیان بر اساس شناخت، محبت، درک متقابل، احترام و زندگی مسالمت آمیز تعامل داشته باشیم.انتهای خبر/