آیت الله تسخیری یک شخصیت اثرگذار تقریبی و وحدت گرا در عرصه بین الملل بود

حجت الاسلام والمسلمین جواد مجتهد شبستری عضو و نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب پیرامون شخصیت مرحوم آیت الله تسخیری بیان نمود: آیت الله تسخیری در مسئله تقریب بین مذاهب اسلامی وزنه ای بسیار مهم بودند و فعالیت های بزرگ تقریبی ایشان شاخص بوده است.

وی افزود: از آیت الله تسخیری در میان بسیاری از شخصیت ها، علما ،اندیشمندان و متفکران برجسته مسلمان و غیر مسلمان به عنوان چهره متفکر اسلامی یاد می کنند و مورد قبول همگان می باشند.

شبستری تصریح کرد: آیت الله تسخیری با حضور در کنفرانس ها و جلسات متعدد داخلی و خارجی نظریات و گفتمان سازنده ای با همگان و فعالان اسلامی داشتند، ایشان اهداف تقریب و بزرگ جهان اسلام را دنبال می نمودند و پیوسته در تلاش بودند وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی را تقویت کنند؛ پیام های تسلیتی که بعضی از بزرگان و چهره های شاخص کشورهای مختلف برای ایشان صادر نمودند، نشان از نفوذ فکری و اندیشه ایشان در میان سایر مذاهب و مسلمان ها است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری بیان نمود: هدف استکبار و دشمنان اسلام اختلاف افکنی و رخنه در پیکره اسلام است، آیت الله تسخیری از این توطئه ها و ترفندها واقف بودند و به دنبال این مسئله بودند که در فضاهای متعدد اهداف هوشمند خود را در برابر تفکرات ابهام آمیز مطرح، تبیین و گفتگوی بین مذاهب را تقویت کنند.

وی ادامه داد: آیت الله تسخیری درصدد آن بودند که اهداف مشترک بین مذاهب را پر رنگ کنند و اختلاف ناچیزی که بین مذاهب وجود دارد را از طریق گفتگو به نتایج مثبت برسانند، ایشان فعالیت های بسیار بزرگی برای جهان اسلام انجام داده اند که  از جمله آن می توان به دبیر کلی در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام اشاره نمود، در واقع می توان از ایشان به عنوان یک شخصیت اثرگذار و  تقریبی  و وحدت گرا در عرصه بین الملل نام برد.

وی در پایان تاکید کرد: آیت الله تسخیری دارای خصوصیت بارز  و استواری  بودند، ایشان با وضعیت نابسامان جسمی تا پایان حیات خود مقتدرانه به فعالیت خود ادامه دادند و لحظه ای از این فعالیت کاسته نشد.

انتهای پیام/

گفتگو از: محمدمحسن شمس