آیت الله تسخیری با فرهنگ تقریب موجب جذب بالای علما واندیشمندان جهان اسلام شد

آیت الله محسن مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب اذعان داشت: مرحوم آیت الله تسخیری شخصیتی بین‌المللی ، مسلط به زبان عربی و آشنا به مسائل جهان اسلام از (اهل تسنن و تشیع) بودند؛ ایشان در اغلب کنفرانس های داخلی و خارجی جهان اسلام مانند مجامع فقهی و وحدتی به سخنرانی می پرداختند و حضور مهمی داشتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: آیت الله تسخیری با اکثر شخصیت های مذاهب تشیع و تسنن آشنایی و ارتباط داشتند؛ بعد از فوت ایشان شخصیت های سیاسی برای ایشان پیام تسلیت فرستادند که این از نفوذ و جایگاه ایشان در بین علما و اندیشمندان کشورهای مختلف حکایت دارد.

وی افزود: آیت الله تسخیری در کشورهای اسلامی شخصیتی شناخته شده بودند و در داخل کشور مسئولیت های متعددی را مدیریت می کردند مانند سازمان تبلیغات ، مجمع جهانی تقریب و اهل بیت علیهم السلام ؛ حضور ایشان بدلیل داشتن اطلاعاتی مفید و قوی از جهان اسلام بسیار سودمند بوده است و خدمات ارزشمندی را به عنوان مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام داشته‌اند که در مسائل مختلف به علمای اهل سنت و تشیع مشاوره های متعددی ارائه کرده‌اند.

وی اظهار داشت: آیت الله تسخیری آشنا به اوضاع جهان اسلام و امت اسلامی بودند و به شیوه و روحیه تقریبی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در مسائل راهبردی واقف بودند؛ لذا تلاش می کردند با بیان نرم و جذابیت خاصی که داشتند عموم کسانی که با ایشان ارتباط داشتند را جذب کنند.

آیت الله محسن شبستری عنوان کرد: علمای اهل سنت بسیار به ایشان علاقه مند بودند و هر جا سخنرانی و یا شرکت می کردند با اطلاعات کافی حضور داشتند؛ ایشان در جلسات با زبان خود طرف های مقابل سخن می گفتند بنابراین سخنان ایشان گیرا و جذاب بود.

وی در پایان تاکید کرد: ایشان به دلیل داشن اطلاعات خوب و شناخت کافی از افراد به گونه ای سخن می گفتند که جذب افراد را در پی داشت بنابراین حضور ایشان در مجمع تقریب از اقدامات عالی به حساب می آید، ایشان در بین علمای اهل سنت و تشیع و عوام به عنوان شخصیتی عالم و عادل مورد توافق طرف‌ها بودند؛ فقدان ایشان برای همگان ضایعه بزرگ و ثلمه‌ای جبران ناپذیر بود که انشاءالله خداوند ایشان را با ائمه اطهار و پیامبر اسلام محشور بفرماید.

انتهای پیام/